Kumaş Bez Kullanmanın Püf Noktaları

Kumaş Bez Kullanmanın Püf Noktaları

Geçen haftaki kumaş bez yazısından sonra “İyi güzel diyosun da nereden bulucaz? Sadede gel!” serzenişleri geldi. Hangi kumaştan dikilir, sızdırmaz kat nereden bulunur, kirli bez nerede saklanır? Hepsi bu yazıda!

Kumaş Bez Dikmek:

Bildiğiniz, dikdörtgen bez

Piyasada kullanıma hazır kumaş bezler de var. Ancak bunlar “yeni nesil”, kullanımı kullan-az beze çok benzeyen kumaş bezler ve zamanla kenar lastikleri eskiyince sızdırmaya başlıyorlar. Benim en sevdiğim, son derece dayanıklı olan tür, annelerimizin (kimilerimizin anneannelerinin, yaşım ortaya çıktı iyi mi!) kullandığı dikdörtgen, yumuşak, boyanmamış, pamuklu ve emiciliği yüksek bez. Orta kısmının daha emici olması için iki kat olması dışında bildiğimiz yer bezinden bir farkı yok!  Organik kumaş bulabilirseniz daha da iyi.

Emiciliğini artırmak için bezi diktikten (veya diktirdikten) sonra en az iki defa yıkayın.

İlk bezlerin ebadı 30 cm x 40 cm olabilir. Yeni doğanlar için biraz büyük gelebilir ama sorun değil, biraz katlamak yeterli.

Bebekler doğdukları hafta  mekonyum kakası yaparlar. Bu kaka zift gibi olduğundan ilk bir hafta kumaş bez yerine kullan-at bez kullanmakta fayda var, yoksa leke yapabiliyor.

Hem ekolocik, hem süper şirin

Sızdırmaz Külot:

Başka yerlerde de bulabilirsiniz, ben www.bebeshop.com.tr ‘de Kushies marka olanları gördüm, “bebek bezi  örtüsü/külodu” olarak geçiyor. Bu hafta fiyatı 7.75’e inmişti.

Deterjan:

Lütfen piyasada “bebek deterjanı” olarak ürünlerin içeriğine dikkat edin! Ben şahsen Maya’yı buram buram “bebek parfümü” kokan kıyafetlere sokmaktansa, kir pas içinde dolaşmasını tercih ederim! Ekolojik deterjan olarak dilerseniz küllü su kullanabilir (Buğday Derneği’nin küllü su kampanyası yakında!) ya da ekolojik içerikli, parfümsüz deterjanları tercih edebilirsiniz. Deterjan konusunda en güvenilir etiketlerden biri “Eco-garantie” sertifikasındır.

Yıkama:

Kumaş bebek bezi kullanıp her gün bezleri ayrı olarak yüksek ısıda yıkamak, sonra kurutma makinesinde kurutmanın ekolojik ayak izi kullan-at beze yakın, belki daha da fazla. Velhasıl kelam, kumaş bezleri 2-3 gün bekletip, sonra da başka giysilerle birlikte yıkamak en ekolojik çözüm. Ön yıkamada sadece kirli bezleri yıkayıp, daha sonra diğer çamaşırları ekleyebilirsiniz.

Kurutma:

Bezler zaman zaman lekelenebiliyor. Leke, kir değildir! Yine de, bezleri güneşe asarsanız güneşin inanılmaz bir leke sökücü olduğunu göreceksiniz. Dikdörtgen bezlerin en büyük avantajı, tek kat ve kıvrımsız olduklarından kolayca kurumalarıdır. Kışın kapalı alanda asıp sonra kaloriferin üzerine koyarak kolayca kurutabilirsiniz. Lüften kumaş bez kullanmak için kurutma makinesi satın almayın!

Biriktirme:

Kış boyunca kirli bezleri Korbell çöp kutusunda biriktirdim. Koku sırdırmayan bir kapağı ve çektikçe uzayan naylon torba sistemi var. Yani, ne kadar gerekiyorsa o kadar naylon torba kullanıyorsunuz.

Tüketimi sevmem ama bu pratik bişi

Kirli bezleri bir kovada da biriktirmek mümkün. Bana acaip geldi, Korbell’i de bulunca hiç girişmedim.

Umarım faydalı olmuştur bu yazdıklarım. Ben şahsen yazarken acaip keyif aldım. Bu ekolocik hayat beni çok mutlu ediyor garip bir şekilde. Kumaş bezlere, komposta, yağmur sonrası bir gecede boy atan domates fidelerime baktıkça mutluluktan parandeler atasım geliyor…

Parandeler atmak üzere huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Sevgiyle, doğayla kalın…

Not: Bu sayfadaki hiçbir ürün reklam değildir, ekolojik anne tarafından denenmiş, sevilmiş ve paylaşılmıştır.

Gizem Altın Nance

Parandeci anne, Buğday Derneği İletişim Direktörü

 

6 Responses »

 1. Mehaba ekolojik anne,size sesimi bir turlu duyuramiyorum,twitt attım olmadı,mail attım olmadı. En iyisi bir kezde burdan yazaym;8.5 aylık kızım icin dogal gunes koruyucu arıyorum ne önerirsiniz

  • Merhaba, kusura bakmayın, bebek/iş/hayat derken arada kaynıyor bazı şeyler!
   Doğal güneş koruyucu olarak gölge öneriyorum :) Klasik, saat 10-4 arası direkt güneşe çıkarmamak yani… Bunun dışında ben Maya’ya güneş koruyuculu (spf) şapka aldım, burada var mı bilmiyorum, imkanınız varsa yurt dışından getirtilebilir. Ekolojik pazarda bebekler için güneş koruyucular gördüm ve sanırım alacağım ama genel olarak cilde sürülen şeylerden pek hazzetmiyorum. “Eğer birşeyi yiyemiyorsan, cildine de sürme” lafı bana çok doğru geliyor. Bu konuda biraz araştırma yapıp sizlerle paylaşmak en iyi olacak sanırım.
   Çok sevgiler…

 2. Cok tesekkur ederim ,yarın izmir bostanlidaki ekolojik pazara Gidicem orda bakayım en iyisi.evet yemiyorsanız sürmeyin cok doğru ama ben şimdiden yazın sineklere nasıl mücadele edeceğimizi düşünüyorum.kizimin vücuduna o kimyasalları kesinlikle süremem. ama doğayı cok seviyoruz bahçeli bir evimiz var dolayisile gunes ve sinek beni düşündüren iki önemli konu!!!

 3. Merhabalar burada yazdıklarınıza kendi tecrübelerimi eklemek istiyorum .Ben 1949 doğumlu bir büyüğünüz olarak 1969 da ilk bebeğime uyguladıklaımı anlatayım. Bezlerin ilk ayda kullnılacak olanları eski fanila (kaşkorse) lerinizden yapabilirsiniz daha ufak ve yumuşak olur.40 ı çıktıktan sonrası için amerikan denilen ham kumaştan kare hazırladığınız bezlerin birini dikdörtgen kıvırıp ara olarak diğerinide üçgen kıvırarak kilot şekli vererek kullanırsınız. Ben o yıllarda hazır bezler bu kadar çok olmadığından kaka lekesi olmasın diye araya tuvalet kağıdını birkaç kat yaparak koyuyordum kaka kumaş dokuya işlemiyordu. İki lamarin kova veya peynir tenekesi gibi ateşe dayanıklı kap alıyordum birine kaka ve çişini arıttıktan sonra hazırladığım sabunlu suya koyuyordum gün boyu birikiyordu. ertesi gün diğerine temiz su hazırlayıp biriktirdiklerimi aktarıp kaynatıyordum. Kaynama suyunu atmıyor bekletme suyu olarak kullanıyordum. İki kabı dönüşümlü olarak kullanıyordum.Bir evvel kaynatma suyum bir sonrakinin bekletme suyu oluyordu. Zaten bebeği her emzirme öncesi altını açıp kucağımda oturur pozisyona getiriyor tuvaletini yapma eğitimine başlattığımdan ilk yaş günü ile bezinden de kurtulmuş oluyordu. bu yöntemle iki çocuk büyüttüm.

 4. Bir evvelki yazıma ilave olarak bu yöntemi 5 çocoklu büyğümün beşinci çocuğuna tatbikleri sırasında öğrenip uyguladım.Üç saatte emzirilen çocuğun altı üç saatte değiştirildiğinden pişikte olmuyor.Kullandığım deterjan çamaşır sodası ve zeytin yağ sabunu idi arada çok lekeli olan bezler için klorak kullanıyordum arkasından çok iyi durulamak gerekiyordu. Birde meyva lekesi olan üst giysileri içinde lisede kimya öğretmenimden öğrendiğim şekilde amonyakla bulamazsam idrar (yıkanmadan önce uygulanacak)kullanıyordum.:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>